Ako vybrať polykarbonátové dosky pre altánok, prístrešok alebo pergolu
Výber dosiek je vždy kompromisom, pri ktorom treba prihliadať na viacero faktorov:
● účel stavby
● orientácia stavby v rámci svetových strán
● vzhľad a uzavretie zastrešeného priestoru
● rozpočet, s ktorým môžete narábať.
Toto všetko sú faktory, ktoré zvážte. Na základe nich Vám pomôžeme vybrať najvhodnejší materiál na stavbu altánku, pergoly alebo prístrešku a samozrejme, aj danú stavbu vieme zrealizovať.
VÝBER FARBY
Strecha slúži na ochranu pred dažďom a poveternostnými vplyvmi. Pergola pripojená ku domu zase chráni časť fasády a okná. Púšťa do interiéru čerstvý vzduch aj v nepriaznivom počasí. Zastrešenie bežnou krytinou však uberá svetlo prenikajúce do interiéru.
Svetlopriepustnosť polykarbonátových dosiek je v tomto prípade veľkou výhodou. Výberom sfarbenia dosiek ovplyvníte množstvo svetla prenikajúce do interiéru a intenzitu prehrievania zastrešeného priestoru.
Pri orientácií zastrešenia na juh, juhozápad a západ je vhodné voliť bronzové, alebo šedé sfarbenie, prípadne variantu sfarbenia SolarControl. Tieto odtiene vás do určitej miery ochránia pred horúcim slnkom v letných mesiacoch. Zároveň zachovajú primeraný prienik svetla do interiéru. Na zastrešenia orientované v smere na východ, alebo sever je vhodné zvoliť číre, alebo opálové ( opál = mliečne biela ) farby.
VÝBER HRÚBKY POLYKARBONÁTOVÝCH DOSIEK , NOSNÁ KONŠTRUKCIA
Voľba materiálu konštrukcie je hlavne otázkou vkusu. Môže byť postavená z dreva, hliníka, ocele alebo nerezovej ocele. Pri stavbe nosnej konštrukcie treba brať do úvahy jej nosnosť a teda aj súvisiacu bezpečnosť. Navrhneme Vám stavbu konštrukcie a celkovú montáž.
Optimálne riešenia konštrukcií pod polykarbonátové dosky
Zvolená hrúbka dosiek ovplyvňuje rozloženie nosných prvkov konštrukcie. Potrebné parametre rozostupov nosných prvkov konštrukcie nájdete v technických listoch ku jednotlivým hrúbkam dosiek.
Výber vhodnej hrúbky a štruktúry plynie z plánovaného účelu využívania zastrešeného priestoru. Ak plánujete zastrešenie, ktoré bude na všetkých zvislých stranách otvorené dobrou voľbou sú komôrkové dosky s hrúbkou 8, 10 a 16 mm, alebo plné polykarbonátové dosky s hrúbkou 5 mm – 12 mm. V prípade, že plánujete uzavrieť celý zastrešený priestor odporúčame použiť dosky hrubé 16 mm – 32 mm, ktoré poskytujú lepšiu ochranu pred únikom tepla.
PLNÉ ALEBO KOMÔRKOVÉ
Pri správnej montáži sú oba typy porovnateľné vo funkčnosti a životnosti prístrešku.
Plný polykarbonát je na pohlaď hladký. V čírom, bronzovom a šedom prevedení priehľadný. Je jasnou voľbou tam kde sa kladie priorita na priehľadnosť, a eleganciu.
Často môže byť pre svoju nízku hmotnosť a úplnú nerozbitnosť vhodnou alternatívou k použitiu skla.
Komôrkové dosky víťazia nižším finančným nákladom. Keďže sú duté, sú ľahšie a niekoľko násobne lacnejšie ako plné dosky. Ako už bolo spomenuté prinášajú so sebou výhodu tepelnoizolačných vlastností.
SPRÁVNA MONTÁŽ JE VEĽMI DÔLEŽITÁ
Najčastejšie neduhy spojené s polykarbonátovými doskami.
Často sa stretávame s otázkou „A nebude to pukať?“ Akustické pukanie polykarbonátových dosiek je jasným dôsledkom nesprávnej montáže. Ak pri montáži použijete všetky odporúčané montážne prvky ( gumené tesnenia, prítlačné lišty… ) k akustickému pukaniu strechy z polykarbonátu bude dochádzať iba výnimočne. Mierne zvuky sa môžu ozvať iba pri extrémne rýchlych zmenách teploty. Za bežného dňa a vo večerných hodinách po západe slnka sa zo strechy so správne namontovanými polykarbonátovými doskami žiadne zvuky neozývajú.
Znečistenie a zčernanie komôrkových polykarbonátových dosiek sa najčastejšie objaví ak nie sú konce dosiek zalepené vhodnou uzatváracou páskou. Ak komôrky nie sú chránené vnikajú do nich nečistoty, ktoré sú živnou pôdou pre rast plesní a rias.